Yaz ve kış mevsimlerinin yaklaştığı dönemlerde sürücüler araçları için güvenli lastik seçimi arayışına girerler. Sürücülerin merak ettiği en önemli konu mevsimsel lastik çeşitleri arasında farkın ne olduğu, en ideal ve doğru lastik seçimin ne olacağı merak edilir.  Her sürücü araç kullanırken güvenli sürüş yapabilecekleri lastiklerle seyahat etmek isterler. Lastiğin kalitesi markası ve ebatları, lastik diş şekli, lastiğin hız sınıfı, performansı, emniyeti, lastik aşınma miktarı çizgisi, lastik üretim tarihi gibi teknik özelliklere göre kullanabilecekleri lastikleri almak isterler. Teknik özellikler ile ilgili lastik üretici firmalar birbirinden farklı özelliklere sahip lastikler üretmektedirler ve bu lastiklerle ilgili teknik bilgiler kullanma kılavuzlarında veya web sitelerinde yer almaktadır. Lastik almak isteyenler bu bilgilere ulaşarak en ideal lastik seçimi ne olmalıdır sorusuna cevap bulabilirler. Lastikler mevsimsel sınıflara göre 3 türde üretilmektedir. Bunlar kış lastikleri, yaz lastikleri ve dört mevsim lastikleri olmak üzere sınıflandırılmıştır. Bu makalede yaz ve kış lastiklerine göre dört mevsim lastik avantajları üzerinde durulacaktır.

Kış Lastiği özellikleri

Kış mevsimlerinde karlı veya buzlu yol koşullarında yol tutuşu açısından frenlerin daha performanslı cevap vermesine yardımcı olan lastik türü kış lastikleridir. Kış lastikleri, her türlü kış şartlarında( buzlu yağışlı, karlı, çamurlu, ıslak ve soğuk kuru yollar) daha iyi performans ve daha güvenli yol sürüşü sağlamak amacıyla üretilen lastiklerdir.

Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran bazı özellikleri sayacak olursak sırt kauçuğu, diş derinliği, sırt desenleri ve keskin uçlar olarak ifade edilebilir. Kış şartlarında güvenli bir sürüş için kış lastikleri üzerinde özel diş yapısı tasarlanmıştır. 7 °C’nin altındaki hava koşullarında güvenli sürüş imkânı sağlayan kış lastiği,  üzerinde bulunan özel dişlerinin kauçukları, karışımı özel kimyasal maddelerden üretilmiştir. Kış lastiği dişleri, kışın olumsuz hava koşullarında kar tutma etkisini azaltıcı özellikte yapıldıklarından, kış şartlarında sürücülere rahat ve güvenli kullanım sağlarlar. Kış lastiğinin avantajları ile dört mevsim lastik avantajları mevsim şartlarına bağlı olarak değişmektedir.

Yaz Lastiği Özellikleri

Kış şartlarının olumsuz hava koşulları dışında diğer 3 mevsimin olumsuz hava koşullarına uyumlu olarak üretilen yaz lastikleri,  yol tutuşunda performans sağlayarak araçların hızlı ve atik kullanılmasına imkân verir. Özellikle performans açısından yüksek performanslı araçlar içen ideal bir seçim olacaktır. Aracın fren kapasitesi ve virajlarda hareket kabiliyeti yönünden artırılmış tepki sağlayan yaz lastikleri, lastik üzerindeki diş yapısı ve kauçuk özellikleri ile aracın iyi yol tutuşuna sahip olmasını sağlar. Yaz lastiği üzerindeki diş desenlerinin oyukları, kış lastiğine göre daha az olduğundan kauçuğun yol ile temasının iyi olmasını sağlarlar. Hava sıcaklığının sıcaklıklarda sürüş güvenliği yönünden yaz lastiklerini kullanmak risk oluşturur. Çünkü düşük sıcaklıklarda (sıfır ve altındaki derecelerde) yaz lastiği kauçuğu sertleşir, özelliğini zamanla kaybettiğinden, bu havalarda yaz lastiği ile yola çıkmak kaza riskini artıracaktır.  Dört mevsim lastik avantajları ile yaz lastik avantajları arasında değerlendirme yapılacak faktörlere bağlı olarak birbirlerine göre art ya da eksi yönleri vardır.

Dört Mevsim Lastiği Özellikleri

Bütün mevsim şartlarında kullanma imkânı olan dört mevsim lastiği, performans yönünden yaz ve kış lastiklerine göre hava şartlarının durumuna kıyasla artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Islak ve kuru olan yol şartlarında yaz lastikleri daha iyi performans sergilerken, dört mevsim lastiği azımsanmayacak derecede iyi bir performans sergiler. Bu lastikler, hafif karlı hava koşullarında kış lastikleri gibi olmasa da sürüş imkânı sağlar. Dört mevsim lastiklerde, lastik üzerindeki dişlerin derinliği orta seviyededir ve diş ömrü uzundur. Genellikle kauçuk yumuşak hamurdan yapılır.

Dört mevsim lastiği avantajları ile ilgili diğer bir olumlu yön ise bütün hava koşullarında (şiddetli buz ve kar gibi durumlar hariç) kötü denmeyecek derecede bir performans sergilemesidir. Kış lastikleri sadece kış şartlarına uyumlu, yaz lastikleri ise ıslak ve kuru yol şartlarında kullanılması, dört mevsim lastikleri ise isminden de anlaşılacağı üzere bütün mevsim şartlarında bazı olumsuz yanları olsa da sürücülere sürüş imkânı sağlamaktadır. Dört mevsim lastiklerde kalite önemli bir husustur. Kalitesiz bir dört mevsim lastiği alınırsa, ne yazın yaz lastiğinden nede kışın kış lastiğinden beklenen performansı yeterli düzeyde olmaz. Kısaca bu lastikler kış ve yaz lastiklerinin özelliklerinin karışımı olarak tasarlanmışlardır.

Bir Lastiğin Dört Mevsim Lastiği Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dört mevsim lastikleri diş derinliği yaz lastiklerinden daha fazladır. Kış lastikleri kadar yoğun olmasa da kılcal lamellere sahiptirler. Genellikle kauçuk yumuşak özeliktedir. Lastik üzerindeki işaretlerden, lastiğin dört mevsim lastiği olup olmadığı anlaşılabilir. Lastik üzerinde sembol olarak M+S ve kar tanesi işareti varsa bu lastiğin kış koşullarına uyumlu bir dört mevsim lastiği olduğu anlaşılır. -5 dereceye kadarki havalarda kullanma imkânı sağlar.

Dört Mevsim Lastik Tercih Edilirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler ve Türler

Yakıt Tasarrufu: Bridgestone Firestone, North America’daki bir araç uzmanı olan Bill VandeWater’a göre, %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlamak için aracınıza uygun lastik seçimi yaparak bu avantajdan faydalanabilirsiniz.

Taşıma Kapasitesi: Standart bir araç yaklaşık 1300-1350 kilogramdır. Bu yükü ve ilaveten yolcuları taşımak için lastikleriniz yeterli kapasitede olmalıdır. Lastikler için en ideal çözüm ise lastik başı maksimum 600 kilogram taşıma gücü sağlaması, bu da toplamda (4 adet lastik) 2400 kilogram taşıma gücüne sahip olması istenir.  Bu sınırları aşmamaya dikkat etmek şartıyla ideal yük kapasitesine göre lastik seçiminin yapılması gerekir.

Eş Dağılımlı Lastik Kalite Derecesi (ELKD): ELKD bir standarttır. Aşınım, çekiş gücü, ısı dayanıklılığı gibi unsurları ifade eder. Bu metrik, lastiğinizin güvenlik derecelendirmesini ve genel kalitesini ölçmeye yarar. Bununla ilgili birçok analiz yapılmış olup, bu analizlere göre lastik seçimi yapılmasında fayda vardır.

Dört Mevsim Lastiklerinin Olumlu Yönleri

 • Sürücüyü her mevsim lastik değiştirme derdinden kurtarır.
 • Uzun vadede bütçe açısından ekonomiktir.
 • Dört mevsim lastik alındığında, ayrı bir kış lastiği alma maliyetinden kişiyi kurtarır.
 • Yaz lastikleri hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda donma yapar ve kauçuk sertleşirken, dört mevsim lastikleri ise yaz lastikleri gibi donmaz.
 • Yaz lastikleri hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda yaz lastiklerine nazaran daha güvenli bir sürüş imkânı sağlarlar.
 • Kış mevsiminde kar yağışının olmadığı günlerde kış lastiklerine nazaran yola daha iyi tutunurlar.
 • Kar yağışının olmadığı kış günlerinde, kış lastiklerine göre daha az yakıt tüketirler.
 • Yaz lastiklerine nazaran %2-3 daha az yakıt tüketirler.
 • Dört mevsim lastikleri üzerindeki dişlerin derinliği yaz lastiklerine göre daha fazla olduğundan, daha uzun süre kullanılırlar.
 • Ekonomi sınıf araçlarda, sedan araçlarda, hafif ticari araçlarda ve kamyonetlerde rahatlıkla dört mevsim lastikleri kullanılabilmektedir.
 • Dört mevsim lastiklerinin pek çok tipte, modelde, boyutta, farklı yük kapasitelerine sahip ve farklı devir değerindeki özellikleri geniş kullanım imkânları sunmaktadır.
 • Dört mevsim lastik avantajları arasında sayılabilecek diğer bir özellik ise çok amaçlı bir performans sunmalarının yanında sessiz bir sürüş sunmasıdır.