Otomobil kullanmak hepimiz için çok keyifli bir iş, fakat bu keyifli aktivitenin bir kabusa dönüşmemesi için otomobillerimizin bazı parçalarına dikkat etmek gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi, lastikler de bu parçalar arasından en çok öneme sahip olanlar. Havaların da günden güne ısınmasıyla beraber artık kış lastiklerini rafa kaldırıp yaz lastiklerini takmanın vakti geliyor. Peki yaz lastikleri hakkında neleri bilmeliyiz?

1. Diğer lastiklere göre daha yüksek performans

Yaz lastikleri, yüksek performans lastiği olarak da bilinir. Yaz lastikleri kuru zemin ve normal hava sıcaklığında dört mevsim ya da kış lastiklerine kıyasla yol tutuş konusunda çok daha iyidirler. Hamurunda kullanılan bileşenlerden dolayı yaz lastikleri daha esnek bir yapıya sahiptir, bu sayede hem yol tutuş hem de frenaj konusunda daha yeteneklidirler. Soğuk mevsimlerde en iyi performansı gösteren kış lastikleri, havanın ısınmasıyla beraber büyük ölçüde performans kaybı yaşayacakları için baharın başlangıcı yaz lastiklerine geçmek için en iyi zaman.

2. İklim koşullarını göz önünde bulundurun

Yaz lastiği alacağınız zaman yaşadığınız bölgenin iklimini de göz önünde bulundurun. Eğer yaz aylarının da büyük bölümünde yağış alan bir bölgede yaşıyorsanız, daha sık ve derin dişlere sahip bir dört mevsim lastiği tercih etmeniz daha doğru olur. Yaz lastikleri de yağmurda güvenlik sınırları dahilinde çalışmaktadır, fakat desenleri daha seyrek olduğundan yağışın ağırlaştığı durumlarda yol tutuş kaybı yaşayabilirsiniz. Buna karşılık, bu tip bir lastik deseni zeminle temas eden alanı arttırdığından yaz lastiklerinin kuru havalardaki yol tutuş performansları oldukça yüksektir.

3. Ebatlara dikkat edin

Her zamanki gibi, lastik seçiminde otomobiliniz için üretici tarafından önerilen ebatlara sadık kalmalısınız. Kimi kullanıcılar yaz ve kış lastikleri için farklı ebatta jantlar alıyorlar ve genellikle yaz lastiklerini daha büyük ve gösterişli jantlara takmayı tercih ediyorlar. Standartların dışına çıktığınızda otomobilinizin hem performansını hem de yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilirsiniz, ancak önerilen ebatlarda lastik taktığınız sürece farklı jant kullanmakta sakınca yok.

Özetle yaz lastikleri, kış ve dört mevsim lastiklerine kıyasla daha sade desenlere sahiptirler, desen yapısı ve hamurundan dolayı yol tutuş kabiliyetleri oldukça yüksektir ve daha yüksek ısılarda özelliklerini koruyarak optimum performansı sağlamaya devam ederler. Dolayısıyla otomobilinizi keyifle ve güvenle kullanmaya devam etmek için, havaların ısınmasıyla beraber en kısa zamanda yaz lastiklerine geçmelisiniz.